Dębno Podhalańskie

kościół św. Michała Archanioła





Południowa część Polski ma wiele do zaoferowania i systematycznie korzystamy z tych urokliwych miejsc, szczególnie z pięknych widoków, które oferuje Pieniński Park Narodowy. Odwiedzając ten region pozwoliliśmy sobie zajrzeć do niewielkiej wsi położonej na wysokości 535 m n.p.m., przy ujściu Białki do Zalewu (Jeziora) Czorsztyńskiego, a mianowicie Dębna Podhalańskiego.

Wieś założona została prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku, a główną atrakcją turystyczną Dębna jest doskonale zachowany, gotycki drewniany kościół św. Michała Archanioła.





To z 1335 roku pochodzi pierwsza wzmianka o kościele parafialnym w Dębnie (choć niewątpliwie istniał wcześniej), który stoi przy ulicy Kościelnej 42 – praktycznie w samym środku wsi. Kościół otoczony jest niskim owalnym ogrodzeniem z drewnianych bali, z dwiema bramkami (od zachodu i od południa) oraz wieńcem starych drzew.

Kościół ten jest znakomitym przykładem drewnianej architektury gotyckiej, oraz jednym z najlepiej zachowanych obiektów średniowiecznych, który przetrwał w swej historycznej, niezmienionej od wieków postaci. To jeden z najstarszych drewnianych budynków sakralnych wzniesionych w konstrukcji zrębowej (wieńcowej), niespotykanej na terenie Europy Zachodniej.

Kościół wykonano z drzewa jodłowego i modrzewiowego bez użycia gwoździ, a postawiono na fundamentach z łamanego kamienia.

W bryle kościoła wyróżniają się:

  • prostokątne prezbiterium (zbliżone do kwadratu),
  • obszerniejsza nawa o konstrukcji zrębowej,
  • wieża – dobudowana w 1601 roku.


Prawdziwe piękno kryje się jednak w środku!!!


Ze względu na panujący w kościele półmrok trzeba dać sobie chwilkę na akomodację 😉 . Jednak kiedy wzrok się oswaja, to długo przyglądaliśmy się tej mistrzowskiej robocie, nie mogąc oderwać oczu, a odbiór wrażeń estetycznych odwiedzających uzupełnia zapach starego drewna.





Największe jednak wrażenie robi pokrywająca prawie w całości wnętrze świątyni unikatowa, doskonale zachowana polichromia z przełomu XV i XVI wieku. Jest to najcenniejszy element wnętrza kościoła, chociaż skrywa on starsze zabytki, jak umieszczony na belce tęczowej rzeźbiony krucyfiks, który datowany jest na koniec XIV wieku (prawdopodobnie pochodzi z poprzedniego kościoła).




Ołtarz główny to późnogotycki tryptyk z początku XVI wieku, malowany na desce ( jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiego malarstwa tablicowego). Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Michała Archanioła i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na awersach skrzydeł widnieją postacie czterech świętych, na rewersach sceny pasyjne, w zwieńczeniu ołtarza obraz Ukrzyżowania.

Sceny pasyjne na rewersach ( Chrystus w Ogrojcu, Ecce Homo, Biczowanie, Upadek pod krzyżem) można podziwiać jedynie w okresie Wielkiego Postu, kiedy to skrzydła tryptyku są zamykane.



       



Warto zwrócić też uwagę na nowe dzieła Józefa Janosa, które stanowią wyposażenie kościoła mianowicie:

  • konfesjonał ze sceną powrotu syna marnotrawnego na zaplecku,
  • świecznik w kształcie pająka,
  • kapliczkę z Orłem Polski w nawie oraz następujące w prezbiterium:
  • pulpit,
  • krzyż procesyjny.




Kościół w Dębnie to jedna z nielicznych świątyń, gdzie człowiek z wrażenia musi usiąść 🙂 , aby przejść akomodację, ochłonąć od ilości dostarczonych bodźców wzrokowych, poczuć cudowną woń drzewa oraz przygotować się na podziwianie. Kościół jest zamykany, jednak w gablocie przed świątynią znajduje się numer telefonu do przewodniczki, która chętnie pokaże nam wnętrze oraz opowie o nim. Opłata wiadomo „co łaska” na utrzymanie tego cuda!!!

Jak będziecie grzeczni i hojni, to Pani zagra na jedynym tego typu zabytku w Polsce, a jednym z pięciu na świecie – cymbałkach ;).




Te osobliwe dzwonki wydają wyższe tony przy potrącaniu dłuższych płytek, co jest wynikiem zastosowania specjalnej procedury przy ich budowie oraz prawdopodobnie pochodzą z V wieku.




3 lipca 2003 roku kościół w Dębnie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, w uznaniu wyjątkowych walorów historyczno-artystycznych.

Osobiście kościółek polecamy odwiedzić, jak macie potrzebę to i można zamówić mszę w intencji…




Dziękujemy za uwagę!!!

ROZMUSIAKI  – polecają i do innych wpisów zapraszają ;).



Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂



A.D.2020

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę