Duszniki Zdrój
W wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do Wrocławia ulokowała się uzdrowiskowa miejscowość Duszniki Zdrój.
Oczywiście niekwestionowanym zabytkiem Dusznik jest Muzeum Papiernictwa – jedyny taki zabytek techniki w Polsce. Jednak w tym wpisie przejdziemy się po tym niewielkim uzdrowiskowym miasteczku, a do muzeum zajrzymy kolejnym razem, gdyż wydaje nam się, że zasługuje na trochę więcej uwagi. W każdym razie już niebawem Muzeum Papiernictwa pojawi się na naszym blogu.
Tymczasem zapraszamy na krótki spacerek po Dusznikach Zdroju.
Tam gdzie bije serce miasta, jest oczywiście niewielki rynek z zabytkowymi kamieniczkami.
W jego centrum usytuowany został pręgierz z kajdanami, a w zasadzie zgodnie z prawdą rekonstrukcja średniowiecznego pręgierza, który był ustawiony w tym samym miejscu. Na rynku znajduje się też figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która stoi tu od 1725 roku, a została ufundowana w podzięce za uratowanie miasta od zarazy.
Odrobina rysu historycznego
O osadzie nad Bystrzycą Dusznicką pisano już w 1324 r. Prawa miejskie Duszniki otrzymały w XIV wieku w wyniku lokacji, a swój rozwój miasto zawdzięczało m.in. położeniu na szlaku handlowym łączącym Śląsk z Czechami. W tym też czasie rozwinęło się hutnictwo eksploatujące niewielkie pokłady rud żelaza, które szybko się jednak wyczerpały i górnictwo upadło, by po przeszło czterech wiekach znów powrócić do Dusznik. I tak w początkach XIX wieku w Dolinie Strążyskiej powstały zabudowania dużej huty żelaza należącej do rodziny Mendelssohnów. W posiadłości swoich stryjów w 1823 roku przebywał Feliks Mendelssohn – Bartholdy. Młody kompozytor dał najprawdopodobniej wiele koncertów w rozwijającym się w tym czasie uzdrowisku. Na cześć kompozytora społeczeństwo dusznickie nazwało główną aleję prowadzącą do dawnej huty jego imieniem.
W 1769 roku przeprowadzono pierwsze badania źródeł mineralnych i to od tego momentu szybko potoczył się rozwój miasta jako uzdrowiska. Powstały pawilony, zajazdy, pierwsze urządzenia kąpielowe, dom towarzyski. Z roku na rok wzrastała frekwencja tak, że na początku XIX w. Duszniki znane były niemal w całej Europie. Wybudowanie malowniczej drogi z Dusznik do Polanicy przez Piekielną Dolinę i poprowadzenie w latach 1890-1905 linii kolejowej do Kudowy spotęgowało napływ kuracjuszy i turystów do miejscowości uzdrowiskowych w tej części Ziemi Kłodzkiej.
Do stającego się coraz bardziej modnym uzdrowiska zaczęli przyjeżdżać słynni goście: w 1813 bawił tutaj Fryderyk Wilhelm III, tu leczyli się ranni żołnierze polscy armii napoleońskiej, tu w 1815 przebywał Józef Morawski, w 1818 Józef Elsner, w 1826 Fryderyk Skarbek i Fryderyk Chopin. Jeszcze przed I wojną światową wybudowano tutaj dom zdrojowy i sporo nowych pensjonatów.
Po 1945 r. Duszniki stały się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk i wczasowisk w Polsce. Już w 1946 r zorganizowano tutaj I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, dawne pensjonaty i hotele zamieniono na szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i domy wczasowe. I tak do dnia dzisiejszego Duszniki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Festiwale Chopinowskie
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju odbywa się corocznie dla upamiętnienia pobytu Fryderyka Chopina, który podczas pobytu w kurorcie dał dwa koncerty na cele dobroczynne. Festiwal Chopinowski odbywa się od 1946 roku, stając się tym samym jednym z najstarszych w Polsce, a tym samym gromadzi najznakomitsze gwiazdy pianistyki z kraju i całego świata. Kilku dyrektorów filharmonii wyznało, że w całym sezonie nie goszczą u siebie takiej plejady pianistów, jaka występuje podczas jednego festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Duszniki-Zdrój słyną z wód leczniczych od ponad 500 lat.
Dziś w Dusznikach-Zdroju znajdują się obiekty uzdrowiskowe. Sanatorium „Jan Kazimierz” mieści się w Parku Zdrojowym, nieopodal Pijalni Wód Mineralnych. Blisko stąd także do Dworku Chopina, w którym organizowane są wspomniane Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. To dawny Teatr Zdrojowy, w którym Chopin koncertował w 1826 r. Przy Dworku Chopina znajduje się budynek sanatorium „Jan Kazimierz”.
W Parku Zdrojowym stoi Kolorowa Fontanna.
Fontann jest na terenie parku kilka, ale tylko w tej wieczorami strumienie wody tryskają w rytm muzyki i są podświetlane barwnymi reflektorami. Tę atrakcję można obserwować z jednej z ustawionych w Parku Zdrojowym ławek.
Obowiązkowo z pijalni rzecz jasna należy skorzystać 🙂
Nowszych zdjęć z Dusznik niestety nie mamy, ale do innych wpisów zajrzeć zachęcamy 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2012