Khwar Souli Nature Reserve

Krajobrazy w Omanie są spektakularne

Bujne wadi czyli doliny, przecinają postrzępione wapienne góry, plaże z białym piaskiem otaczają turkusowe wody, dzika przyroda jest zróżnicowana i do tego jest naprawdę dzika 🙂
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci Oman poczynił znaczące postępy w ochronie środowiska, ogłaszając wiele takich miejsc chronionymi rezerwatami przyrody. Gatunki, które kiedyś wyginęły na wolności, zostały przywrócone dzięki programom hodowlanym i ochronnym, a wysiłki w zakresie zrównoważonej turystyki są kontynuowane.
I w tym wpisie zabieramy Cię do jednego z takich parków, których jest w Omanie naprawdę sporo, a każdy z nich wbrew opiniom mocno różni się od siebie.
Zaczniemy wszakże od wyboru samochodu, bo czymś po Omanie trzeba się poruszać, by w takie miejsca docierać było łatwiej.
Wybór do najłatwiejszych nie należał 😉
Kierowała nami skromność, by nie rzec skromność portfela, więc poszliśmy po prostu w klasykę  😉

Możemy ruszać na wycieczkę.
Nasz dzisiejszy rezerwat przyrody, to grupa lagun leżących wzdłuż wybrzeża, które zapewniają gościnny ekosystem dla setek ptaków, ryb i roślin

Ich obszar to od kilku do ponad 100 hektarów i to właśnie one tworzą khors na wybrzeżu Salalah. A ten Khor w nazwie oznacza po arabsku właśnie lagunę.
Znane również jako laguny Zufar, ujścia rzek są głównymi miejscami lęgowymi miejscowych i migrujących ptaków, a dzięki ich bogatej różnorodności biologicznej można tu spotkać między innymi flamingi, czaple jak też i czaple białe. A takie laguny ja Khor Rori, Khor Souli, Khor Ad Dahareez, Khor Al Qurm Al Sagheer czy Al Kabeer są popularne wśród obserwatorów ptaków.
Ale w takich miejscach swoje domy mają też i inne stworzenia

Bardzo popularnymi mieszkańcami są tutaj wszelkiej maści skorupiaki czy kraby. Kopczyk, który zaraz zobaczysz to robota kraba, który obok ma dziurę, do której się chowa.
W sumie obszary chronione w Omanie zajmują ponad 500 kilometrów kwadratowych. Czyni to Oman jedynym krajem arabskim, który troskliwie dba o ochronę przyrody.
Podobno najpiękniejsze plaże Omanu znajdują się w pobliżu miejscowości Salalah

Słyną z krystalicznie czystej, ciepłej i przejrzystej wody która świetnie nadaje się do nurkowania, a także białego, miękkiego piasku.
Ale wracamy do naszej laguny, bo spacer w takich okolicznościach przyrody jest lekiem, który nie ma sobie równych

Niespiesznie, by żadnego stworzenia nie przestraszyć swoją obecnością, posuwamy się po białym piasku i zaglądamy zżerani ciekawością do każdej możliwej dziury napotkanej na naszej drodze 🙂
Świat roślin i zwierząt Omanu jest jednak bardzo ubogi

Na terenie kraju występują niemal wyłącznie gatunki pustynne, które przystosowane są do przetrwania w gorącym i bardzo suchym środowisko. Do przedstawicieli omańskiej fauny zaliczyć można szakale, mangusty, dromadery i żmije rogate. Są tak rzadkie, że na żadnego z tych osobników nie natrafiliśmy, ale flora mimo swej ubogiej pozycji bardzo nam oko cieszyła 🙂
Że flora tu uboga, to nie ma się co dziwić, skoro klimat panujący na terenie kraju jest skrajnie suchy i ciepły

Na południu nawet zimą temperatury sięgają 20 stopni Celsjusza. Latem jest wyjątkowo gorąco – termometry mogą wskazywać nawet powyżej 35 stopni.
Na dodatek przez teren Omanu nie przepływają żadne rzeki. Dopiero w porze deszczowej w trakcie opadów zapełniane są suche doliny, które tworzą rzeki okresowe.
No i na terenie Omanu znajduje się część największej w pełni piaszczystej pustyni świata. Pustynia Ar-Rab al-Chali obejmuje, poza Omanem, również fragment Jemenu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Umówmy się zatem, że cudów nie ma co oczekiwać w takim wypadku.
Oman jest jednym trzech z państw na świecie, na którego terenie nie rośnie żaden las

Pozostałe to Katar i San Marino. Ot, taka ciekawostka.
I tak można do zachodu słońca. I się nie znudzi!


Za przybycie dziękujemy i do innych naszych wpisów serdecznie zapraszamy 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2017

 

2 komentarze do “Khwar Souli Nature Reserve

    1. Do Omanu koniecznie trzeba pojechać. To naprawdę niezwykła kraina. Jeszcze kilka galerii powstanie, więc już teraz zapraszamy do śledzenia 🙂
      Za pochwałkę oczywiście dziękujemy i serdecznie przy tej okazji pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę