Alanya
Riwiera Turecka
Dawno, daaawno temu…
No właśnie. Dawno już temu byliśmy w Turcji. I tak jak większość podróżujących do Turcji, zwłaszcza na Riwierę Turecką, tak i my nie omieszkaliśmy być w Alanya. Tu przecież przylatują ”wszyscy”. Zupełnie inny czas, zupełnie inne postrzeganie świata. Czy coś byśmy zmienili? Pewnie, że tak. Na pewno byśmy zajrzeli wszędzie tam, gdzie wówczas nie zajrzeliśmy. Dlatego też galeria będzie krótka, a my postaramy się podpowiedzieć, co w Alanyi można zobaczyć więcej niż tylko hotelowe plaże czy zajebiste zjeżdżalnie 😉
A niezaprzeczalnie Riwiera Turecka zachwyca nie tylko pogodą, kilometrowymi plażami, czy krystalicznie ciepłą wodą, ale wiele ciekawych miejsc jest tu dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Podsumowując;
Riwiera Turecka znajduje się w południowo-zachodniej Turcji i obejmuje region ciągnący się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Obejmuje nadmorskie prowincje od prowincji Antalya do prowincji Muğla. To wyjątkowo malownicza część Turcji i ulubione miejsce turystów. Obfituje w szerokie, piaszczyste plaże, piękne okoliczności przyrody oraz posiada wiele atrakcji turystycznych związanych z barwną historią Turcji. Na Riwierze Tureckiej znajduje się kilka ważnych miast, które przyciągają tłumy turystów – jednym z nich jest bez wątpienia Alanya.
Alanya znajduje się nad Morzem Śródziemnym, a od strony lądu okalają ją góry Taurus
Miasto znajduje się na terenie starożytnej Pamfilii i jest jednym z największych i najchętniej odwiedzanych wakacyjnych kurortów Turcji.
Swoje piękno zawdzięcza między innymi niezwykłemu ukształtowaniu terenu, bowiem miasto rozdziela się na dwie części. Jego centrum przecina wysoki, skalny cypel, na którym znajduje się słynna twierdza w Alanyi.
Oprócz typowo ukierunkowanych na turystykę wakacyjnych rozrywek miasto posiada swoje klejnoty koronne, piękne zabytki i niesamowite jaskinie. Co zobaczyć w Alanyi?
Jest tu kilka miejsc, których nie powinieneś/aś przegapić.
Zamek Kale w Alanyi
To najbardziej zauważalny atrybut miasta, a historia zamku sięga oczywiście epoki starożytnej. Ten skalisty i pełen jaskiń półwysep był ulubionym miejscem piratów. Zbudowane przez Greków fortyfikacje zostały rozbudowane pod panowaniem rzymskim, ale dopiero w epoce bizantyjskiej Alanya zaczęła odgrywać znaczącą rolę śródziemnomorskiego portu morskiego. Kiedy Seldżukowie przejęli kontrolę nad tym regionem w XIII wieku, rozpoczęli rozbudowę na poprzednich fundamentach.
Zamek w Alanyi znajduje się w najstarszej części miasta. Wznosi się dumnie na wysokości 250 m na skalistym cyplu dzielącym miasto. Budowla składa się z podzamcza i wewnętrznego pałacu, a mury obronne okalające obiekt ciągną się na długości 6,5 km.
Kilka zdjęć przedstawiających dawne lata miasta dorwaliśmy w jakimś barze.
Fortyfikacje wzniesiono w 1221 roku po zdobyciu miasta przez Alleadina Keykubada
Te imponujące mury posiadają aż 140 wież strażniczych. Zamek wewnętrzny znajduje się na samym szczycie wzgórza. W kompleksie warto zobaczyć bizantyjski kościół św. Jerzego z XII w., zbudowane z cegły zabytkowe cysterny oraz twierdzę Ehmedek. Ta budowla została wzniesiona na hellenistycznych fundamentach w czasach seldżuckich i pełniła funkcję skarbca, więzienia i arsenału. W Ehmedek znajduje się również zabytkowy meczet Sulejmana z XIII w.
Zarówno Czerwona Wieża, jak i stocznia Seldżuków są przedłużeniem fortyfikacji zamku w Alanyi. Ta niezwykła średniowieczna budowla znajduje się w porcie. Jej widok stanowi wizytówkę miasta, a wieża wzniesiona została na planie ośmiokąta. Ma imponującą wysokość 30 m. Od wieży, wzdłuż murów obronnych, biegnie chodnik prowadzący do wyjątkowej zabytkowej stoczni.
Dla wielu turystów wakacje w Alanyi to przede wszystkim najpiękniejsze plaże.
Piaszczyste brzegi, otoczone kurortami, ciągną się wzdłuż prawie całego wybrzeża Riwiery Tureckiej. W mieście najważniejszą i najsłynniejszą plażą jest Plaża Kleopatry, która znajduje się po zachodniej stronie miasta, oddzielona od centrum Alanyi skalistym, zalesionym zboczem cypla zamkowego.
Ale jest też kilka jaskiń, do których warto zajrzeć;
Jaskinia Piratów
Zgodnie z legendą, tę jaskinię łączył kiedyś z zamkiem w Alanyi tajny tunel. To nim piraci przedostawali się do skarbów. Dziś to atrakcja, którą można zwiedzić z pokładu wielu łodzi wycieczkowych.
Jaskinia fosforowa
To jedna z najsłynniejszych jaskiń w Alanyi. Jaskinia jest wykorzystywana jako przystanek pływacki dla wielu łodzi wycieczkowych. Swoją nazwę zawdzięcza połyskującej powierzchni. Wbrew pozorom, efekt połysku na powierzchni wody wewnątrz jaskini jest w spowodowany odbitym światłem księżyca, a nie fosforem.
Jaskinia Dim
Wydrążona na zachodnim zboczu góry Cebel-i Reis w górach Taurus, oddalona o zaledwie 11 km. Jest drugą co do wielkości jaskinią w Turcji otwartą dla zwiedzających. Udostępniony chodnik ma długość 360 m i prowadzi na głębokość 17 m. Wapienne wnętrze pełne jest gigantycznych formacji stalaktytów i stalagmitów, aż do laguny na najniższym poziomie jaskini.
Oczywiście będąc w takim kraju jak Turcja warto zajrzeć do meczetu, a nawet kilku.
I to tyle kochani z naszej strony z Alanyi. My będąc daaawno temu nie skorzystaliśmy z tych wszystkich atrakcji, coś miasta zobaczyliśmy, jednak skupiliśmy się na miejscach, które nas bardziej interesowały. Ale teraz z pewnością zupełnie inaczej byśmy na Alanyę spojrzeli, czego i Tobie życzymy podczas wakacji w tym pięknym regionie Turcji.
W każdym razie w niedalekiej odległości znajdziesz Side które już opisaliśmy, Park Narodowy Kanionu Köprülü, Kanion Sapadere, czy też Syedra. Naprawdę jest co tu robić, a leżakowanie śmiało można połączyć ze zwiedzaniem któregoś z tych miejsc, a najlepiej wszystkich 😉
Za przybycie dziękujemy i do innych naszych wpisów serdecznie zapraszamy 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2013