Side
Garść informacji

Każdy, kto wybiera się na wczasy do Turcji z reguły wybiera okolice Antalyi. Prócz ogromnej znajdującej się tu bazy hotelowej jest w regionie sporo do zobaczenia. Jednym z takim miejsc jest właśnie miejscowość Side, gdzie do największych atrakcji tego miasteczka należą starożytne ruiny amfiteatru, agory, łaźni oraz świątyni Apolla.
Zatem jeśli wylądujesz w Antalyi, to do Side dzieli Cię jedyne 60 km, co pozwoli Ci na szybkie dotarcie tu samochodem, a być może skorzystasz również z innych atrakcji zlokalizowanych w niedalekim sąsiedztwie, jak amfiteatr starożytnego Perge, czy wodospady Kursunulu.
Zdjęcia trochę już leciwe w tym wpisie, bo i trochę już minęło od naszej ostatniej wizyty w Turcji, więc prosimy o wyrozumiałość.
W każdym razie idziemy najpierw do amfiteatru. Uważaj jednak na to co dzieje się pod Twoimi stopami…RZYMSKI AMFITEATR

Pochodzi z II w. n.e. i jest naprawdę świetnie zachowany, może za wyjątkiem skene (budynku naprzeciw widowni), co pozwala na niesamowitą podróż w czasie. Mieścił około 20 tysięcy widzów i na pewno ściągały tu tłumy chętnych, by na żywo oglądać zmagania gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami, lub po prostu… uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych.
Gdy już atmosfera Ci się udzieli, zamknij oczy i usłysz gwar ludzi, a oczami wyobraźni spójrz na sztukę, która właśnie jest prezentowana…Amfiteatr w odróżnieniu od podobnych tego rodzaju budowli na świecie, nie jest wkomponowany w naturalne wzniesienie terenu, lecz stoi jako samodzielna budowla. Podtrzymują go 15 metrowe filary, tworzące rodzaje arkad, pośród których w czasach świetności wykorzystywane były jako miejsce handlu, czy też magazynowania towaru.
Warto zwrócić uwagę na ogromny kwadratowy plac otoczony kolumnami, który stanowił dawną agorę. To tu odbywał się na niemałą skalę handel niewolnikami.
Będąc w Side i zwiedzając starożytny teatr, z pewnością zauważysz i docenisz kunszt równie starożytnych architektów. Cała budowla zachwyca proporcjami jak i symetrią, a co ciekawe, pokonując skalne bloki robiące za schody wcale nie poczujesz zmęczenia. Mimo upałów!
Takie to fachury kiedyś były… 😉
ŚWIĄTYNIA APOLLA

Budowa świątyni to II wiek naszej ery. Obecnie to pozostałości poświęcone dwóm wielkim bogom miasta, Atenie i Apollonowi. Część świątyni w postaci niektórych kolumn została odrestaurowana i z pewnością ucieszy Twoje oko.
Zabytek znajduje się tuż przy samym morzu, więc nie sposób go pominąć.
Zachodu słońca tu nie doświadczyliśmy, ale zakładamy, że musi być cudny!BRAMA WESPAZJANA

Znajduje się nieopodal amfiteatru, więc nie sposób jej nie zauważyć. W czasach rzymskich była wejściem do miasta, a stojący przy bramie budynek, wspiera się na murach obronnych z IV wieku naszej ery, wzniesionych najprawdopodobniej ku czci cesarza Wespazjana.
Monument Wespazjana nazywany jest tak z powodu treści inskrypcji umieszczonej na jego architrawie. Rozmiary budowli to 5,4 metra wysokości i 6,4 metra szerokości. Składa się z centralnej, półowalnej niszy i umieszczonych po jej bokach edykułów czyli nisz przeznaczonych na umieszczenie posągów. W centralnej niszy stał niegdyś posąg cesarza Wespazjana, a w niszach bocznych – posągi przedstawiające postaci kobiece.COŚ O SIDE 

  • jest miastem historii i kultury
  • gościło i do dzisiaj nosi ślady wielu cywilizacji
  • nazwa miasta w języku Luvian to granat
  • Luvian to jeden z najstarszych ludów Anatolii
  • do II wieku Side miało własny język oraz pieniądze
  • od VII wieku p.n.e. Side żyło pod rządami; Lidyjczyków, Persów, Rzymian, Seldżuków, Osmanów
  • XIX wiek – imigranci z Krety osiedlają się na pozostałościach miasta i zakładają dzielnicę Selimiye
  • dzisiaj będąc w Turcji – koniecznie tu zajrzyjZa przybycie dziękujemy i do innych naszych wpisów serdecznie zapraszamy 🙂

Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

A.D.2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę