Pałac Baildonów

Łubie




By powiedzieć coś o pałacu, trzeba kilka słów nadmienić o niewielkiej miejscowości Łubie, w której pałac się znajduje.
Choć nic ciekawego prócz tego eklektycznego pałacu w Łubiu nie znajdziesz, to jednak historia tego miejsca sięga jeszcze czasów średniowiecznych, a już z XIII wieku pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą.
I teraz najważniejsze;
W XV wieku właścicielami Łubia stali się przedstawiciele polsko – śląskiego rodu Blachów. Aż do połowy XVIII wieku rządzili na swych włościach, gdy postanowili o sprzedaży majątku rodzinie Ziemięckich.
Ale już w XIX wieku ów majątek nabyli wywodzący się ze Szkocji Baildonowie.



John Baildon był szkockim wynalazcą oraz przedsiębiorcą i to on jako pierwszy z rodziny przybył tu prosto z Wysp Brytyjskich. Uznawany jest za jednego z ojców nowoczesnego hutnictwa. W pobliskich Gliwicach zbudował pierwszy na kontynencie europejskim wielki piec opalany koksem, uruchomił również huty żelaza w Katowicach, Królewskiej Hucie oraz Gliwicach. Jego dziełem jest również żelazny most w Łazanach koło Strzegomia, ale też przyczynił się do budowy Kanału Kłodnickiego.
John Baildon mieszkał głównie w Gliwicach i Bełku. Później Baildonowie wzbogacili się także o Pogrzebień i właśnie Łubie.



W roku 1860 syn Johna, Artur, wzniósł w Łubiu główną rezydencję rodziny. Na początku minionego stulecia pałac odziedziczył syn jego starszej córki Alicji, Erwin von Bergwelt i pałac ten w rękach rodziny von Bergwelt – Baildon pozostawał do roku 1945.
Obecnie pałac pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej i dostęp do tego miejsca jest dość mocno ograniczony, choć uważamy, że do parku można by wejście zrobić…
Wszystkie zdjęcia zostały zrobione zza płotu.





Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂



A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę