Górecko Kościelne
Ta przesympatyczna wioska leżąca na granicy Roztocza i Równiny Biłgorajskiej może zaskoczyć niejednego turystę.
Powstała w XVII wieku i w tym też czasie Marcin Zamoyski sprowadził tu franciszkanów, którzy nie próżnowali i niebawem również powstała kaplica, a na jej miejscu sto lat później stanął istniejący do dziś modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Między innymi dla tego kościoła warto wybrać się do Górecka, gdyż mówi się, że to największy drewniany kościół w naszym kraju. Poza tym leży na szlaku architektury drewnianej, no i jak by nie było kawał historii się z nim wiąże.
Zapraszamy do krótkiej galerii, gdzie wspólnie poznamy to miejsce, bo my już tam wieeeeki temu byliśmy i z radością przypomnimy sobie to miejsce 🙂
Zostańmy jeszcze przy kościele, a w zasadzie zajrzyjmy do jego środka.
Kościół ufundował Jan Jakub Zamoyski, a jego portret znajdziesz w świątyni.
Znajdziesz również drewnianą ambonę, którą zdobią rzeźby czterech ewangelistów. W zachodniej części świątyni znajduje się skarbczyk, a we wschodniej zakrystia, w której zamieszczono tablicę z historią kościoła. Na wyposażeniu organy 11 głosowe skonstruowane w 1906 roku we Lwowie przez Śliwińskiego. Uwagę zwraca także rokokowa chrzcielnica. Na ścianach tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 roku i partyzantów z oddziału AK „Wita”, którzy obronili kościół przed spaleniem w lipcu 1944 r.
Obok świątyni znajduje się też murowana dzwonnica, której trzy dzwony wykonane zostały w 1906 roku we Lwowie.
Od kościoła w stronę płynącej u stóp osady rzeki Szum prowadzi dębowa aleja, wzdłuż której rośnie sześć pomnikowych dębów.
Najstarszy z nich ma około 500 lat. Jego obwód wynosi 7,4 m. W połowie długości alei znajduje się drewniana kaplica z obrazem św. Stanisława, zwana „pod dębami”. Po drodze podziwiać możesz drewniane stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez Jana Pastuszka z Józefowa. Nad samą rzeką w 1668 r. wzniesiono drewnianą kapliczkę „na wodzie” ku czci św. Stanisława (obecna z XX w.). Według podań lokalizację kościoła i kapliczek wskazał sam Święty podczas objawień z 1648 r.
Ich świadkiem był Jan Socha.
Rezerwat przyrody Szum
To miejsce bajecznych krajobrazów, dziewiczej i nieskalanej ludzką ręką przyrody, piękny zakątek Roztocza, w którym można odetchnąć czystym powietrzem i nacieszyć oczy artyzmem wytworów natury.
Rezerwat mieści się na terenie gminy Józefów na Roztoczu Środkowym i zajmuje powierzchnię niemalże 19 hektarów, a został utworzony w 1958 roku, więc już 66 lata temu.
Ochrona ma na celu zachowanie przełomu rzeki „Szum” w dziewiczym stanie w strefie Narodowego Parku Roztoczańskiego. Ciek tworzy tu liczne, urokliwe małe wodospady, zwane „szumami”.
Rezerwat przyrody jest domem dla wielu gatunków roślin, wiele z nich jest pod ścisłą ochroną jak: lilia złoto głów, widłak goździsty, widłak wroniec, parzydło leśne czy rosiczka okrągłolistna.
Być może tego nie wiesz, ale;
liczne małe wodospady na rzeczce „Szum” były w dawnych czasach wykorzystywane jako małe pralnie, gospodynie prały przy nich ubrania, czysta bieżąca woda doskonale nadawała się do prania i kąpieli,
„szumy” to wodospady powstałe wskutek pęknięć tektonicznych czasów trzeciorzędu, ich wysokość waha się w granicach ok. 50 cm
na terenie rezerwatu wytyczono bardzo bogatą w różne gatunki roślin ścieżkę przyrodniczą, ma ona długość około 1,5 km i pozwala obejrzeć takie okazy jak wawrzynek wilcze łyko, zanokcicę skalną oraz zieloną czy liczne rodzaje roślin z rodziny storczyków.
I wszystko teraz jasne 😉
I tak w skrócie by się to urocze miejsce przedstawiało.
Drewniana architektura dla zainteresowanych, choć nie tylko, ale wędrówka po rezerwacie to naprawdę wspaniałe doznanie. A jeszcze jak rzeka ma taki kolor, to już w ogóle!
Są miejsca do odpoczynku, a w najbliższej okolicy znajdziesz pole namiotowe, jak też i domki na wynajem, które widzieliśmy po drodze. Wydaje nam się, a wręcz jesteśmy przekonani, że od naszego ostatniego pobytu w Górecku, infrastruktura turystyczna na pewno poszła do przodu i o nocleg chyba nie powinno być trudno.
Także ten tego… polecamy Górecko Kościelne i zachęcamy do spaceru po Rezerwacie Przyrody Szum.
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2011