JĘDRZEJÓW
Opactwo Cystersów
Dla wielbicieli obiektów sakralnych, Jędrzejów to nie byle jaka gratka.
Otóż właśnie w Jędrzejowie powstało PIERWSZE na polskich ziemiach Opactwo Cystersów. Zatem Jędrzejów może czuć się wyróżniony, a my, jako że lubimy to co Cystersi po sobie zostawili oglądać, to i do opactwa nas przygnało.
Zapraszamy do naszej galerii.
Opactwo założył w latach 1140-1149 arcybiskup gnieźnieński Jan Gryfit, który sprowadził zakonników z Morimond w Burgundii.
Opactwo składa się z trójnawowej bazyliki z transeptem oraz zabudowań klasztornych, z których do dziś dnia zachowały się gruntownie przebudowane dwa skrzydła klasztorne z gotyckimi krużgankami.
Pierwotny kościół, jak też zabudowania klasztorne opactwa zbudowano w stylu romańskim.
Do bryły kościoła w XVIII wieku dobudowano 2 kaplice i dwuwieżową fasadę wschodnią w stylu barokowym. Także wnętrze kościoła posiada dziś wystrój barokowy.
Na uwagę zasługują późnoromańskie wsporniki w kaplicach południowych. W jednej z kaplic znajduje się ołtarz grobowy bł. Wincentego Kadłubka z posrebrzaną trumną oraz jego świętymi relikwiami. Bł. Wincenty Kadłubek przebywał w klasztorze w latach 1218- 1223. Nadmienić trzeba, iż w 1218 roku jako pierwszy Polak wstąpił do cystersów w Jędrzejowie, tutaj też zmarł, beatyfikowany został w 1764 roku.
Pod koniec XV wieku w świątyni znajdowały się liczne cenne dzieła mistyki rzeźbiarskiej oraz malarstwa, niektóre autorstwa Wita Stwosza.
Opactwo cystersów zostało zlikwidowane w 1817 roku.
Po II wojnie światowej cystersi wrócili do opactwa w Jędrzejowie, które od 1989 roku pełni funkcję archiopactwa.
Jest to obecnie główne centrum kultu bł. Wincentego Kadłubka.
Corocznie w miesiącach sierpniu i wrześniu w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy.
Opactwo jędrzejowskie zostało włączone przez Radę Kultury Europy do Europejskiego szlaku cystersów.
Zabytek jest dostępny do zwiedzania, więc jeśli to Twój klimat, to koniecznie zajrzyj do Jędrzejowa 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2021