Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia

Jest takie miejsce w Sudetach, które przyprawia o szybszy oddech. Tym miejscem jest jaskinia Niedźwiedzia, która znajduje się w Kletnie w Masywie Śnieżnika w bloku marmurów w górze Stromej na wysokości 1166,8 m n.p.m. Dojście do samej jaskini trzeba pokonać pieszo, ponieważ samochód należy zostawić na parkingu. Do jaskini przez około 30 minut poprowadzi Was szlak żółty.

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się na wysokości około 800 m n.p.m. z pawilonem wejściowym, w którym mieszczą się kasy biletowe, kawiarnia, poczekalnia i kącik dla dzieci. Pamiętajcie by bilety rezerwować około 10 dni wcześniej lub kupować online. W sezonie nie ma szans wejścia bez zarezerwowanego biletu gdyż są tu rzesze turystów. Jak nie posłuchacie, to będziecie mieć z niedźwiedziem do czynienia 🙂 Jaskinia Niedźwiedzia słynie z przepięknej szaty naciekowej – znajdziemy tu ogromnych rozmiarów czy też fantazyjnych kształtów stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form zadziwiających oczy. Szata ta wytworzyła się tutaj dzięki unikalnemu mikroklimatowi – stabilna temperatura w granicach 6 stopni C, wilgotność powietrza w granicach 100 % oraz słaby ruch powietrza. W jaskini spotyka się też zwierzęta, głównie owady, ale najciekawsze są malutkie ssaki latające – nietoperze. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce.

No to pójdźmy już pooglądać te wszystkie naturalne cudeńka 🙂 Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym natomiast biegnie udostępniona dla nas turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna ze skałami, które powstały w wyniku osadzania się szczątków ówczesnych organizmów zamieszkujących morza występujące na tych terenach. Warstwy te w kolejnych okresach były przykrywane innymi osadami i poddawane działaniu olbrzymich ciśnień i temperatur panujących we wnętrzu skorupy ziemskiej. W ten sposób wapienie przekształciły się w wapienie krystaliczne, czyli marmury.   

 Będąc w Kotlinie Kłodzkiej nie można nie zwiedzić Jaskini Niedźwiedziej. Niesamowity klimat i niepowtarzalne widoki jakie zafundowała nam natura trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy!

Jednym słowem to miejsce to MUST SEE!!!

A jaskinię odkryto dopiero 14 października 1966 roku  🙂 Dziękujemy i zapraszamy do innych wpisów!!!

ROZMUSIAKI 🙂


Jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 A.D.2012

 

2 komentarze do “Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia

 1. Też tam byłam 🙂i wtedy b.mi się podobało.Potem miałam okazję zwiedzić inne z których „potężne”wrażenie zrobiła
  najdłuższa jaskinia świata Mamucia,znajdująca się w USA w stanie Kentucky.
  Życzę z całego❤aby Rozmusiaki tam dotarli i podzielili się wrażeniami 🙂

  1. Lucy56, jak Ty nam pięknie życzysz 🙂 🙂 🙂
   Gdy tylko życia i sił starczy, to chętnie się w polecany rejon wybierzemy 🙂
   Pozdrawiamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę