Kończyce Małe





Jakiś czas temu pokazaliśmy pałac w Kończycach Wielkich i opisaliśmy przy tym historię Dobrej Pani – Hrabiny Gabriela von Thun und Hohenstein
W tym wpisie chcemy Cię zabrać do wioski obok, czyli do Kończyc Małych, bo i tutaj zamek znajdziesz. Może nie jest jakoś imponująco rozbudowany, ale swoją historię ma, a na tle ciepłych jesiennych kolorów też całkiem nieźle się prezentuje. Dla mieszkańców jest całkiem przyjemną atrakcją, gdyż obecnie zamek ma swoją restaurację, gdzie naprawdę możesz smacznie zjeść, a do tego leży w naprawdę ładnych okolicznościach przyrody nad całkiem sporych rozmiarów stawem, więc przyjemnie można spędzić tu czas spacerując wokół całego obiektu. My z racji bliskości co jakiś czas tu bywamy, zatem miejscóweczkę na przysłowiowy niedzielny relaksik śmiało polecamy 🙂
A tymczasem zapraszamy na kilka kadrów z niedługą historią zamku w tle.




Historia zamku

Pierwsza wzmianka o Kończycach Małych znajduje się w wykazie wsi płacących dziesięcinę biskupom wrocławskim z 1305 roku. Przypuszczalnie już wtedy istniał we wsi dwór. Będący właścicielami zamku w latach 1538 – 1656 ród Czelów z Czechowic rozbudował, zachowany w tym stanie w znacznym stopniu po dziś dzień zamek, któremu nadano renesansową formę z reprezentacyjnym arkadowym dziedzińcem. Składał się on wtedy z czterech skrzydeł, z których dwa zajmował dom mieszkalny, a dalsze dwa budynki gospodarcze. Z rąk rodu Czelów kończycki zamek przeszedł pod władanie Pełków (1657 – 1837) z Nowego Miasta. Utracił też wtedy swoje znaczenie obronne, zasypano fosy, a na zewnątrz zamku utworzono romantyczny ogród w stylu angielskim. Trzecią rodziną posiadającą zamek byli Folwarczni, z których Jan w 1880 roku przeprowadził generalny remont i przebudowę siedziby.
Podczas II wojny światowej zamek uległ znacznym uszkodzeniom. Wyremontowany został w latach 1956 – 1957, a kolejny generalny remont został przeprowadzony w latach 1993 – 1995 przez Gminę Zebrzydowice.
Z zamku jest też widok na Parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.




Obecnie w zamku znajduje się Gościniec Zamkowy – restauracja, karczma i hotel.

Przywrócony do dawnej świetności zamek składa się z dwóch prostopadłych do siebie, kamienno – ceglanych, prostokątnych skrzydeł. Jest budowlą piętrową, tylko częściowo podpiwniczoną. Proste elewacje zewnętrzne podzielone są poziomym gzymsem między kondygnacjami, część okien natomiast posiada kamienne, profilowane obramienia. U zbiegu skrzydeł umiejscowiono bramę z przejazdową, kolebkowo sklepioną sienią. Nad renesansowym portalem bramy wmurowano kamienne płaskorzeźbione nadproże z datą 1560 oraz herbem Sedlnickich, ozdobione prostymi rozetami. W przyziemiu od strony dziedzińca, wzdłuż obu skrzydeł, znajdują się filarowo – arkadowe podcienia zamknięte koszowymi łukami, częściowo wzmocnione skarpami. Nad podcieniami wznosi się ganek, z którego jest dostęp do pomieszczeń pierwszego piętra. Chroni go, wsparty na drewnianych słupach, okap łamanego dachu, tak zwanego polskiego, pierwotnie krytego gontem. Pomieszczenia parteru posiadają nisko zawieszone, szerokie sklepienia kolebkowo – krzyżowe, kolebkowe z lunetami i żaglowe.
W jednym z pomieszczeń na zwornikach sklepienia znajdują się, prymitywnie ryzowane herby twórców zamku; Odrowąż – Katarzyny Sedlnickiej i Kościesza – Piotra Czeli. Na piętrze także zachowały się podobnie sklepione pomieszczenia, część z nich posiada także piękne drewniane stropy ze starannie fazowanych belek oraz bardzo dekoracyjne piece kaflowe.




Taka to krótka historia kończyckiego zamku.

Jeśli będziecie w okolicach Cieszyna, a być może Żor gdzie mieszkamy, to zarówno do Kończyc Wielkich jak i Małych macie przysłowiowy rzut beretem, niecałe 15 minut. W Kończycach Wielkich być może napijecie się już dobrego wina z niedawno powstałej winnicy, a w Kończycach Małych zjecie pyszny obiadek? Lub na odwrót…
Przy okazji poznacie dwa mało znane szerszej publice zamki.
Polecamy i w jesiennych barwach się żegnamy 🙂


 




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2020

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę