Wodospady Kravica

Są takie miejsca, gdzie pomimo wiecznie napiętego planu podróżniczego ciągnie człeka by wizytę powtórzyć. Takim miejscem w naszym przypadku są na pewno Wodospady Kravica. Będąc w Mostarze, tudzież w Medziugorie macie dosłownie rzut beretem do tego cudownego bajkowego miejsca!!!

Bałkany, a szczególnym sentymentem darzymy Bośnię i Hercegowinę, zatem jest to nasz ulubiony kierunek wakacyjny i były nawet plany, by coś nowego w tym 2020 roku poeksplorować, lecz covid pokrzyżował wiele planów…

Zanurzmy się jednak dosłownie i w przenośni w wodospadach. By się tu dostać, trzeba samochód zostawić na parkingu u góry. Gdy my byliśmy, parking był darmowy, jak wygląda teraz sytuacja nie wiemy. Gdy już mamy auto zaparkowane, należy cały majdan do wody zabrać ze sobą, bo jak czegoś zapomnicie, to trzeba będzie dylać pod górkę, a będąc w tak bajecznym miejscu, szkoda najzwyczajniej w świecie na to czasu.

Pierwszy rzut oka na wodospady niedaleko od parkingu;

I gdy tak z rozdziawioną japą się stoi i ma się taki widok przed sobą oraz świadomość, że za chwilę będzie można zmęczone trudami podróży ciało zamoczyć w tej rześkiej i krystalicznej wodzie, to serce samo się raduje. Dodatkowo szum spadającej z 25 metrów wody nie wiadomo skąd nagle wypływającej, potęguje tylko radość i pobudza wszystkie zmysły. Trzeba jeszcze tylko zakupić bilecik (teraz podobno już około 40 pln), zejść ścieżką na dół i nic już więcej do szczęścia nam nie trzeba 🙂 🙂 🙂

I wtedy… kurtyna opada, a przed nami otwiera się magiczny świat… jezioro, nie takie wcale małe, szmaragdowa woda i rząd kilkunastu wodospadów rozciągniętych na 100 metrów do naszej dyspozycji. Wspaniale po prostu!!!

Szybki rekonesans, co gdzie i jak…

I można się zanurzyć w głębinach tej czystej wody. Wspaniałe uczucie 🙂

Jest zimna, ale w upał jakże przyjemna by się ostudzić.

Jest i radość… bo tak niewiele do szczęścia potrzeba…

Szczęście pewnie zniknie, gdy turystyka w Bośni nabierze rozpędu, a takie miejsca jak Kravice z pewnością będą przeludnione. My jeszcze mamy luz, bo turystów stosunkowo mało do tubylców, którzy też chętnie spędzają tutaj czas.     Wodospady Kravica często są porównywane do Plitvickich Jezior w centralnej Chorwacji lub do dalmatyńskich wodospadów Krka. Jednak wydaje nam się, iż każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok. Każde jest na swój sposób bajkowe, ale tylko w Kravicach można w pełni z tej bajki skorzystać. I to chyba jest w tym momencie największym atutem.

To uczucie, gdy wpływasz centralnie pod strumień lejących się hektolitrów wody z góry… niezastąpione… bo pod wodospady można swobodnie dopłynąć, a tam czeka już na nas tylko nagroda – zarówno grota, gdzie można zobaczyć wodospad od ”wewnątrz”, ale też niecki wodne, gdzie siła spadającej wody, wręcz wpycha nas pod wodę!!!

Bicze wodne i inne tego typu atrakcje basenowe mają po prostu na noc.     

     Wodospady położone są wzdłuż rzeki  Trebižat, jednego z głównych dopływów wijącej się między innymi przez Mostar – rzeki Neretwy.

Miejsce, które powinno się znaleźć w każdym planie wakacyjnym prowadzącym przez Bałkany.

My się już żegnamy i zapraszamy do innych galerii, a po więcej zdjęć z Wodospadów Kravica sięgnijcie do galerii poniżej;


Jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 
A.D.2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę