Lednice

Na Morawach południowych, niedaleko Mikulova, przy samej granicy z Austrią, swe miejsce znalazły Lednice, niewielkie miasteczko położone nad rzeką Dyją, a to co przyciąga do niego turystów z całego świata, to jeden z najpiękniejszych pałaców neogotyckich w Europie. Zajmuje on niewielką część Zespołu pałacowo – parkowego Lednice – Valdice, który nazywany też jest ”Ogrodem Europy”. No cóż – otoczony jest 200 hektarowym parkiem.
Miejsce jest tak wyjątkowe, że całość kompleksu zostało wpisane w roku 1996 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zapraszamy na wspólny spacerek 🙂

 
Początki tej wspaniałej rezydencji sięgają aż do XIII wieku. Wtedy to w tym miejscu została wzniesiona gotycka warownia. Niedługo po tym posiadłość przejmuje rodzina Liechtensteinów. Ci niemieccy arystokraci do dzisiaj uważani są za jeden z najznamienitszych i najmożniejszych rodów jakie zamieszkiwały tereny Moraw.
Gotycka twierdza zmienia swój charakter w XVI wieku i zostaje przebudowana na okazałą renesansową rezydencję. W tym też czasie wokół powstaje malowniczy park krajobrazowy na styl angielski, ale za to z francuskimi ogrodami.
Gdy nastał czas wojny trzydziestoletniej w latach 1618-1648, to i Lednice nie obeszły się bez uszczerbku. Na skutek działań wojennych pałac dość mocno oberwał i po zakończeniu konfliktu, podczas odbudowy nadano mu styl barokowy.
Jednak swój obecny neogotycki wygląd zawdzięcza wiedeńskiemu architektowi, Jerzemu Wingelmüllerowi, pod którego nadzorem przebudowano pałac w XIX wieku.
Niedaleko Lednic znajduje się kolejna perełka, a mamy tu na myśli pałac w Valticach. Ale o tym miejscu w osobnym wpisie. Chcemy tylko nadmienić, że po połączeniu się tych dwóch wspaniałych rezydencji, powstał tu jeden z największych i chyba warto zaryzykować stwierdzenie – najpiękniejszych kompleksów krajobrazowych w Europie.
I właśnie w tym malowniczym parku krajobrazowym można również odnaleźć wiele innych godnych uwagi obiektów, czy romantycznych budowli.
W miejscu dawnej granicy morawsko-austriackiej znajdziesz zameczek, zachwyci Cię oranżeria i kościół Apollina, dotkniesz ruin pałacyku myśliwskiego Januv, a poruszać się będziesz wśród licznych jeziorek i mostków, i pośród tych wszystkich atrakcji niech nie zaskoczy Cię 60 metrowy minaret w stylu mauretańskim, na którego szczycie urządzono obecnie punkt widokowy dla turystów.
Pałac w Lednicach jak widzisz to nie byle jaki pałac. Na swój użytek posiada cztery dziedzińce, dwie wieże, stajnie, barokową ujeżdżalnię oraz całe mnóstwo detali, którymi na koniec wpisu chcemy się z Toba podzielić.
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy powinieneś tu przyjechać, to mamy nadzieję, że po naszej krótkiej prezentacji zmienisz zdanie i wybierzesz ten kierunek tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.
Zresztą… zawsze powtarzamy, że Czechy to prawdziwa skarbnica pięknych zamków i pałaców.
Za przybycie do nas dziękujemy, a do odwiedzin Lednic mocno zachęcamy!!!


Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 A.D.2016

2 komentarze do “Lednice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę