Mănăstirea Humorului

Region Bukowiny słynie z takich malowanych monastyrów.
Nam podczas wędrówki po Rumunii, kilka takich monastyrów udało się odwiedzić i naprawdę robią wrażenie. W tym wpisie krótko zaprezentujemy monastyr Humorului. Niestety, pogoda nie dopomogła w tworzeniu zdjęć, więc fotograficznie będzie trochę słabiej.
Zapraszamy 🙂
Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Bukowiny.
Monastyr jest malowniczo położony w niewielkiej miejscowości Gura Humora w północnej Rumunii, w dolinie rzeki ”humor”, co wcale nie oznacza, że wesołej 😉 Nazwa ta w wolnym tłumaczeniu oznacza ”szybka woda”.  Monastyr powstał w 1530 roku w miejscu zniszczonego przez najazd tatarski klasztoru z 1415 roku, także swoje lata ma. Należy do grupy unikatowych, malowanych prawosławnych cerkwi rozrzuconych po całej rumuńskiej Bukowinie, a wraz z siedmioma innymi świątyniami został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klasztor został zamknięty przez Józefa II w 1786 roku po najeździe Austrii. Funkcję monastyru przywrócono mu dopiero po pierwszej wojnie światowej.
Cerkiew jest w całości pokryta freskami. Malowidła zdobiące jej zewnętrzne ściany stanowią jeden z najlepiej zachowanych przykładów bukowińskich malowideł cerkiewnych. Przedstawiają one sceny historyczne, jak obronę Konstantynopola przed Persami w 626 roku, sceny biblijne, w tym przypowieść o synu marnotrawnym oraz żywoty świętych, m.in. św. Mikołaja.
Ich wykonanie nadzorował sam mistrz Toma z Suczawy o czym świadczy pozostawiony podpis na murach budowli. Malowidła należą do jednych z najstarszych fresków w Bukowinie.
Uwielbiamy takie miejsca i jeśli wybierasz się do Rumunii, to region Bukowiny, w którym znajdziesz warowne monastyry, zamki i takie jak ta malowane perełki z wielką, acz krótką historią w tle, to koniecznie zaznacz ten region do odwiedzenia.
Tylko lepszej pogody życzymy, bo przy pięknej słonecznej pogodzie z pewnością cerkiew dostojniej się prezentuje.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do innych naszych galerii.

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 
A.D.2016

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę