MIKOŁÓW



Mikołów



Wycieczka turystyczna do Mikołowa może zaskoczyć niejednego podróżnika…

Leżące niedaleko Katowic, Tychów, czy Rudy Śląskiej niepozorne śląskie miasto, skrywa kilka fantastycznych miejsc, ale też i historycznych zakątków, które warto odwiedzić.
Rok 1222 to najwcześniejsza data w historii Mikołowa. Książę opolski Kazimierz wystawił wówczas dokument z przywilejami dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Jako świadek wymieniony został w nim comes Andreas, kasztelan Andrzej z Mikołowa.
Zapraszamy.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



Co zatem ciekawego można zobaczyć w Mikołowie?

Zacznijmy od Bazyliki św. Wojciecha. Jest budowlą neoromańską z XIX wieku i dominuje w mieście. We wnętrzu znajdziesz cenne obrazy Męki Pańskiej, organy oraz witraże.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



To jednak nie Bazylika św. Wojciecha jest najstarszą świątynią, a Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Śnieżnej.

Stoi w bezpośrednim sąsiedztwie rynku, a jego początki sięgają XIII wieku. W tej skromnej gotyckiej świątyni zachowały się piękne barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku.
Klasycznie pierwotnie świątynia była drewniana, a dopiero w okresie gotyku została przebudowana na murowaną. Ciekawostką może być fakt, iż w latach 1580 – 1628 była kościołem protestanckim. Następnie do 1861 roku pełniła rolę kościoła parafialnego dla Mikołowa oraz okolicznych miejscowości.
Za bramą ogrodzenia stoi figura św. Jana Nepomucena ufundowana przez mikołowskich parafian w 1799 roku jako wypełnienie ślubowania złożonego w 1736 roku, gdy Mikołów nawiedziła susza i wyschła jedyna studnia w centrum miasta.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



Skoro najważniejsze kościoły Mikołowa mamy już za sobą, więc możemy udać się na Rynek.

Mikołów to jedno z nielicznych miast górnośląskich z tak dobrze zachowaną starówką z rynkiem w centralnym punkcie. Najważniejszym elementem głównego placu jest XIX-wieczny Ratusz przypominający swym wyglądem zamek, jednak to fontanna skupia uwagę przechodniów na dłużej. Na uwagę zasługują też zabytkowe kamienice, które z kolei zapraszają chętnych by wstąpić do znajdujących się w nich lokalach gastronomicznych.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



Kamienice pochodzą z XVIII i XIX wieku, i wiele zachowało dawne detale architektoniczne.

Natomiast obecny budynek ratusza, wtopiony w zachodnią pierzeję rynku, pochodzi z 1872 r. Niemal naprzeciw siedziby magistratu wznosi się piękna, secesyjna kamienica z początku XX wieku. Jej fasadę zdobią jasne płaskorzeźby w obramowaniach okien, kontrastujące z żółtą i pomarańczową cegłą, oraz fragmenty muru pruskiego. Nad budynkiem góruje wieżyczka z iglicą.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



Wchodząc z rynku w ul. Jana Pawła II uwagę przyciągnie kamienica pod nr 10.

Ta secesyjna kamienica pochodzi również z przełomu XIX i XX wieku. Jej niepowtarzalne zdobienia stawiają budynek w ścisłej czołówce kamienic w Mikołowie. Jasna glazurowana cegła, ornamenty roślinne oraz głowy satyrów (ludzie z koźlimi nogami i uszami) przy wykończeniach balkonów robią wrażenie i przekonani jesteśmy, iż nie może się ona niepodobać.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



Jak się okazuje nawet z pozoru zwykłe miasto ma do zaoferowania swoje perełki.

My jeszcze na koniec naszego zwiedzania udajemy się do kościoła św. Jana, który znajduje się na wzgórzu grodowym. Kościół ten należy do parafii Ewangelicko – Augsburskiej i został wzniesiony w latach 1860–1861 w stylu neogotyckim. Świątynia odznacza się istotnymi wartościami historycznymi, związanymi z dziejami protestantyzmu na obszarze Górnego Śląska.
A ze wzgórza można szerzej rzucić okiem na okolicę. Stąd też widoczna jest Bazylika św. Wojciecha, oraz Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Śnieżnej.


Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów

Mikołów



Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić Cię, byś gdzieś w drodze do… zajrzał/a do Mikołowa, bo to naprawdę fajne, nieduże, ale jakże klimatyczne miasto 🙂



Mikołów




 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę