MORSKIE OKO

1395 m n.p.m.

Morskie Oko jest najpopularniejszym celem tatrzańskich wycieczek.

Uchodzi też za jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach. Jest łatwo dostępne ponieważ z Palenicy Białczańskiej prowadzi do niego częściowo asfaltowa i utwardzona droga, po której poruszają się również zaprzęgi konne. Nad stawem stoi schronisko zaliczane do najbardziej kultowych w polskich Tatrach, a okoliczne widoki to niekończące się ochy i achy.
Zapraszamy na wędrówkę do, nad i wokół Morskiego Oka 🙂


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoOkolice Morskiego Oka są bardzo widokowe i malownicze.

Sama tafla błyszczącego w słońcu jeziora z przeglądającymi się w nim okolicznymi górami robi wielkie wrażenie. Z okolic schroniska zobaczyć można Rysy oraz znajdujące się nieopodal Mięguszowickie Szczyty. Z kolei obchodząc jezioro dookoła szlakiem czerwonym można podziwiać widok ze schroniskiem stojącym na morenie nad taflą wody. I to wszystko nas czeka w tej galerii
Na szlaku do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej pięknym miejscem jest wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki. Ale warto być też czujnym na wszelkiej maści zwierzątka 🙂


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoMorskie Oko jest największym jeziorem w polskich Tatrach.

Położone jest w Tatrach Wysokich, w dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoWody Morskiego Oka mają zielonkawą barwę i przybierają różne odcienie zależnie od kąta padania promieni słonecznych oraz pogody.

Morskie Oko jest też jedynym naturalnie zarybionym tatrzańskim jeziorem, ale ze względu na położenie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego łowienie ryb jest tu zabronione.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoNad Morskim Okiem znajduje się funkcjonujące od drugiej połowy XIX w. schronisko turystyczne.

Jest ono dla wielu turystów celem wycieczek, ale może być też punktem startu do wspinaczki na Rysy. Najwyższy szczyt Polski jest widoczny spod schroniska, podobnie jak znajdujące się niedaleko Mięguszowieckie Szczyty i Mnich.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoWokół Morskiego Oka prowadzi Czerwony Szlak, dzięki któremu można obejść jezioro i obejrzeć otaczające go widoki ze wszystkich stron.

Obejście stawu dookoła zajmuje około 50 min. Z południowego krańca jeziora można też w około pół godziny podejść czerwonym szlakiem do Czarnego Stawu pod Rysami.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoMorskie Oko to doskonały punkt do wyjścia na najwyższy szczyt Polski – Rysy.

Trasa prowadzi czerwonym szlakiem wzdłuż brzegów Morskiego Oka, następnie do Czarnego Stawu pod Rysami i skalistą zabezpieczoną łańcuchami granią na szczyt. Wejście zajmuje ok. 4 h 30 min i jest jednak odrobinę wymagające pod względem kondycyjnym. Powrót w okolice schroniska to ok. 3 h.
Wejście na Rysy to całodniowa wycieczka, którą najlepiej zacząć wczesnym rankiem.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoZnad Morskiego Oka można też wyjść na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Początkowo do Czarnego Stawu pod Rysami idzie się tak jak na Rysy, a następnie należy wybrać zielone znaki wyprowadzające na przełęcz. Czas wejścia to ok. 4 h, a powrót zajmuje ok. 3 h.
Wejście na Przełęcz Pod Chłopkiem uznawane jest za jeden z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoA skoro już jesteśmy przy wodnych odbiciach w Morskim Oku…

Morskie Oko od lat należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Warto pamiętać, że głównym gospodarzem w Tatrach jest przyroda. W Dolinie Rybiego Potoku żyją niedźwiedzie, które podchodzą także w okolice schroniska. Dlatego też nie należy zostawiać przy szlaku czy schronisku żadnych resztek jedzenia, nawet ogryzków po jabłkach. Wabią one zwierzęta, które szybko uczą się, że mogą tu skorzystać z łatwego, choć często niezdrowego dla nich posiłku. Niedźwiedzie oswajają się też w ten sposób z naszą ludzi obecnością i tym samym nie boją się spotkań z nami.


Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie OkoI tak obchodząc Morskie Oko dotarliśmy do końca galerii.

Pomimo tłumów okupujących to miejsce, warto choć raz w życiu wybrać się nad ten sympatyczny staw 🙂
A że w Tatrach jest wszędzie piknie, to mówić nie trzeba!
Cześć 🙂


Morskie Oko

Morskie Oko
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę