Morsko

Zamek Bąkowiec




W sercu Jury Krakowsko – Częstockowskiej na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, znajduje się niewielka miejscowość Morsko. To właśnie tu, trochę ukrytą wśród drzew, znajdziecie malowniczą warownię zwaną Bąkowiec. 

Dodatkowym atutem tej małej miejscowości jest Ośrodek rekreacyjny Morsko, w którym możecie przyjemnie i aktywnie spędzić czas. Tuż obok ośrodka przebiegają dwie najważniejsze, piesze trasy jurajskie; Czerwony Szlak Orlich Gniazd, oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Gdyby komuś i to było mało, to do kompletu możecie dorzucić zwiedzanie pobliskich Skał Rzędkowickich i Kroczyckich.




Ruiny zamku rycerskiego

Niestety, nie są znane początki warowni. Źródła mówią, że pierwotnie mogła istnieć tu drewniana warownia, która to wzniesiona została z początkiem XIV wieku. Należała do rodu Toporczyków, którzy mając na sumieniu grabieżcy proceder, przybrać postanowili nazwisko Morskich. Za ten zły postępek, Nasz Władziu Łokietek odebrać postanowił im tutejsze ziemie, przekazując wieś Morsko klasztorowi w Mstowie. Rzecz ta podziała się w 1327 roku. Czy istniał już tu wówczas zamek, historycy nie mają pewności.

Bardzo możliwe jest, iż ta obronna warownia powstała jednak za panowania Naszego Kazika Wielkiego, gdy realizował swój projekt Orlich Gniazd. Wkrada się też tutaj postać księcia Władysława Opolczyka, któremu również przypisuje się to budownicze dzieło.





Fakty

Fakty są takie, że pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1390 roku, gdy należał on do Mikołaja Strzały. Przez wiele dekad tutejsze ziemie często zmieniały właściciela i gruntowna rozbudowa miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Mówi się, że ta gruntowna rozbudowa zamku, to mogło być nawet wybudowanie go od nowa, zawdzięcza rodowi Włodków.

Niestety, jak większość tego typu obiektów po najeździe szwedzkim, forteca zaczęła popadać w ruinę.

Zachowany w postaci ruiny zamek „Bąkowiec” wzniesiony został na planie nieregularnego wieloboku. Kamienna brama, po której pozostały do dziś fragmenty, wprowadzała na niewielki dziedziniec, który otoczony był murem i czworokątnymi pomieszczeniami położonymi po przeciwległych stronach. W narożnikach znajdowały się baszty pełniące rolę obserwacyjno-obronną. Fortyfikacje zamku były bardzo trudno dostępne – dotrzeć tu można było jedynie przez system pomostów i drabin.





Bardzo Ci dziękujemy, jeśli tu dotarłeś.

Zachęcamy z tego miejsca do odwiedzin zarówno zamku w Morsku, jak też zwiedzania całej Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w której wciąż wiele jeszcze czeka do odkrycia.

Tymczasem się żegnamy i do innych wpisów zapraszamy 🙂





Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

A.D.2016

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę