NIEMODLIN

W sercu Borów Niemodlińskich, niecałe 25 km od Opola znajduje się niewielkie miasteczko, co Niemodlin się zwie.

Ta stara słowiańska osada prawa miejskie otrzymała już w XIII wieku, lecz dzisiaj to miasto jest bardziej skupione wokół unikalnego Rynku i jest naprawdę fajnym i ciekawym miejscem na na przykład weekendową wycieczkę. Znajduje się tu kilka ciekawych zabytków i wspaniała przyroda, co oznacza, że podziwiać możesz zarówno gotycką kolegiatę, renesansowy zamek, czy też znajdujące się niedaleko arboretum.
Jednym zdaniem – jest co tu robić.
Zapraszamy do naszej galerii.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinZamek książęcy

Jest jednym z najciekawszych, ale też i ważniejszych miejsc wartych zobaczenia w województwie opolskim. Ta późnorenesansowa budowla z gotyckimi i barokowymi elementami po wielu perturbacjach na przestrzeni wieków, odzyskała swój dawny blask. Jeśli więc kręci Cię historia takich miejsc, kochasz architekturę, zachwycasz się wnętrzami, kochasz zamkowe ogrody i uwielbiasz legendy, to jedno z najstarszych miasteczek regionu wraz z zamkiem jest właśnie dla Ciebie.
Jeśli więc Cię tu jeszcze nie było, to koniecznie wpisz to miejsce jako obowiązkowy punkt na swojej turystycznej mapie.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinZamek Niemodlin i jego dzieje to ponad 700-letnia historia, w trakcie której zmieniali się zarówno jego właściciele, jak też i kondycja rezydencji.

Decyzją księcia Bolesława wzniesiono murowany, gotycki zamek w roku 1313 i do połowy XVI wieku rezydencja stanowiła własność śląskich książąt piastowskich.
W tym okresie zamek najpierw został zniszczony przez husytów, a następnie dotkliwie ucierpiał w trakcie pożaru.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinKolejne zniszczenia przyniosła wojna 30-letnia.

W międzyczasie była znana nam wszystkim klasyka, czyli zamek był odbudowywany przez kolejne, w tym przypadku niemieckie rody, do których należał. Dzięki temu też na przełomie XVI i XVII wieku nabrał renesansowego charakteru, natomiast w wieku XVIII odnowiono go na styl barokowy, zmieniając wystrój wnętrz.
Do końca II wojny światowej właścicielem zamku był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinPo zakończeniu II wojny światowej w zamku funkcjonowały takie instytucje jak urząd repatriacyjny, szkoła średnia, a następnie szkoła podoficerska.

Przez kolejne kilka dekad zamek stał opuszczony, co naturalnie odcisnęło piętno na jego wyglądzie.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinZamek otacza Ogród Książęcy w stylu angielskim.

Po wypielęgnowanych trawnikach, pomiędzy siedmioma pomnikami przyrody, przechadza się swobodnie stado danieli. I jak tu takich cudów nie fotografować?
Na historyczne alejki cień rzucają stare drzewa. Najstarszym pomnikiem jest cis „Iwo”. Ma aż 400 lat. O połowę młodszy jest czerwony buk „Brat zdrówko”. Dąb „Leopold” i klon „Mikołaj” to zaledwie stupięćdziesięciolatki. Ich rówieśnik, platan „Anna i Arkadiusz” nosi imiona obecnych fundatorów Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinBardzo ciekawe są również podziemne pomieszczenia tutejszego zamku.

Potężne odrestaurowane ceglane podziemia są pełne artefaktów, zagadek i niespodzianek. Do tego zbrojownia, winiarnia czy pracownia alchemika doskonale prezentują zachowane pamiątki tamtych czasów. Jednak najbardziej wciąga izba tortur, gdzie każdy może zobaczyć narzędzia kaźni zachowane w naprawdę nienagannym stanie. I gdy czytasz opisy widząc owe narzędzie, widzisz w wyobraźni te okrucieństwo, to zastanawiasz się – skąd się u nas tyle nienawiści do drugiej istoty bierze?


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinPo takich podziemnych doznaniach, a eksponaty do sprawiania tortur są naprawdę w wyśmienitym stanie, chwila oddechu się przyda 🙂NiemodlinW roku 1990 zamek został kupiony przez prywatnego inwestora, jednak prawdziwą świetność odzyskał po roku 2015, kiedy przejęła go łódzka spółka Centrum.

Spółka to dokonała niezbędnych rewitalizacji otwierając zamek do zwiedzania. Dzięki tym działaniom, książęcy zamek Niemodlin jest nie tylko ważną atrakcją turystyczną Opolszczyzny, ale również miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z całego kraju jak i zza granicy.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinPo zamku czas na kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Pierwsze informacje o kościele pochodzą z 1228 roku. W latach 1389 – 1810 świątynia niemodlińska była kościołem kolegiackim
Kościół zachował do dnia dzisiejszego średniowieczne mury obwodowe nawy, prezbiterium, wieży i zakrystii. Zmieniony został kształt większości okien. Oprócz wieży gotyckie okno z maswerkiem przetrwało jedynie we wschodniej ścianie prezbiterium. Gotycki charakter posiada także fasada zachodnia ale jest ona częściowo wynikiem regotyzacji z XIX stulecia. Wieża jest aż o 9 metrów wyższa niż w okresie późnego średniowiecza. Wewnątrz prezbiterium zachowały się gotyckie sedilia oraz wnęki ścienne z XIV wieku, a także fragmenty polichromii z XV i XVI wieku.
Świetny obiekt do fotografowania, stąd też kilka kadrów świątyni poświęcamy 🙂


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinCiekawostką może być fakt, iż podczas prowadzonych w ostatnich latach pracach konserwatorskich we wnętrzu świątyni odkryte zostały barokowe polichromie w nawie przy łuku tęczy (anioły z kotarą) zaś w prezbiterium gotyckie sakramentarium z datą 1583, gotyckie polichromie z zacheuszkami (XV i XVI wiek) oraz barokowe polichromie na ścianach i sklepieniu (powtórzony motyw kotary i aniołów).Niemodlin

NiemodlinRzućmy jeszcze okiem na miasto.

Niemodliński rynek ma dość oryginalny kształt. Nie jest kwadratowy czy prostokątny tylko wrzecionowaty. Pierzeje rynku zdobią kamieniczki w większości z XVIII i XIX wieku.
Tu koncentruje się życie miasta. W rynku usytuowane są sklepy, domy i instytucje oraz kościół z XIII wieku i zamek książęcy. Przez sam środek rynku przebiega droga krajowa nr 46 łącząca Opole z Nysą i granicą państwa z Republiką Czeską.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

NiemodlinOgród dendrologiczny.

Nie samym zamkiem Niemodlin żyje… W leżącym nieopodal, bo raptem 3 km Lipnie, znajduje się Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy z najstarszym w Polsce ogrodem dendrologicznym, w którym porasta kilkadziesiąt gatunków egzotycznych drzew oraz krzewów strefy umiarkowanej całego świata. Park założył około roku 1783 Jan Nepomucen Praschma, ten sam, który władał Niemodlinem w latach 1779-1822.
Kiedyś w Lipnie było ponad 200 gatunków drzew i krzewów, obecnie ścieżka dendrologiczna obejmuje około 100 okazów. Cały Zespół to ogromny dwustuhektarowy obszar, natomiast Ogród Dendrologiczny to około 5 hektarów.
W ogrodzie znajduje się wiele interesujących, często unikatowych gatunków drzew, pochodzących nie tylko z naszej strefy klimatycznej, ale także strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji czy Europy Południowej, takich jak różaneczniki, ambrowiec amerykański czy robinia nowoamerykańska, wydzielone są ścieżki dydaktyczne, wiele jest tablic, które informują o gatunkach roślin tam rosnących. Dodatkowym atrybutem podczas spaceru będą stawy, niewielkie leśne strugi, oraz drewniane, romantyczne mostki i ławeczki.
Po prostu można się tu zapomnieć 🙂
Będąc zatem w Niemodlinie nie zapomnij zajrzeć do Lipna, by nacieszyć oko wspaniałą przyrodą.


Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin

Niemodlin
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę