Walewice
Pałac Walewskich
Pałac w Walewicach skrywa niejedną ciekawą historię…
Słyszeliście zapewne o Marii Walewskiej, kochance Napoleona Bonaparte?
To właśnie tu, ta słynna persona miała swą posiadłość. Ale o niej za chwilę, bo nierozerwalnie jest z tym miejscem związana.
Same Walewice są pięknie położone nad rzeką Mrogą pośród pół i łąk, po których leniwie pasą się konie. To dla tych co lubią klimat przeszłości. Dla tych natomiast co również lubią konie, ale te mechaniczne, również coś ciekawego się znajdzie.
Zatem od mustangów zwiedzanie zaczynamy, a po pałacowym parku chadzając historię jego poznamy 🙂
Historia pałacu
W latach 1773 – 1783 na zlecenie Anastazego Colonna Walewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wybudowano ten klasycystyczny pałac według projektu architekta Hilarego Szpilowskiego.
Z historią pałacu wiążą się losy Marii Łączyńskiej, drugiej żony szambelana, znanej postaci epoki napoleońskiej, matki chrzestnej Zygmunta Krasińskiego, która na przełomie 1804 i 1805 roku wyszła za mąż za starszego o blisko pół wieku Anastazego Walewskiego. Tutaj na świat przyszedł pierwszy syn Marii Walewskiej Antoni Bazyli Rudolf oraz, 4 maja 1810 roku, drugi jej syn ze związku z cesarzem Francji Napoleonem Bonaparte – Aleksander Florian Józef, późniejszy uczestnik powstania listopadowego, ambasador Francji w Wielkiej Brytanii i minister spraw zagranicznych Napoleona III-go.
W 1824 r. właścicielem pałacu stał się Aleksander Walewski – syn Marii Walewskiej i Napoleona. Walewice do roku 1831 były siedzibą rodu Walewskich. Po klęsce powstania listopadowego Aleksander musiał opuścić kraj, a majątek przejął brat Marii, Teodor Łączyński, który odsprzedał go Chudzińskiemu. Około 1850 r. właścicielem majątku Walewice stał się generał Stanisław Wojciech Grabiński herbu Pomian.
Grabińscy pałac zmodernizowali. Przebudowano układ pomieszczeń na piętrze, salonowi na parterze nadano nowy wystrój, galerie łączące korpus główny z pawilonami bocznymi oszklono, w tympanonie nad portykiem frontowym pojawił się kartusz z herbem. Grabińscy założyli stadninę koni, dając początek istniejącej do dziś stadninie, rozwinęli hodowlę karakułów, hodowlę ryb (na ponad 100 ha stawów), fabrykę mączki ziemniaczanej i krochmalu. Ostatnimi właścicielami Walewic byli szambelan papieski Stanisław Bohdan Grabiński i jego żona Jadwiga z hr. Potockich.
W czasie II wojny światowej, w dniach 9-13 września 1939 roku, kawalerzyści z 17-go Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, odbili z rąk Niemców Sobotę i pałac w Walewicach. Bój ten, stanowiący część bitwy nad Bzurą, był jednym z najcięższych podczas kampanii wrześniowej. W czasie tych walki zniszczeniu uległa oficyna pałacowa. W styczniu 1945 r. żołnierze radzieccy dokonali znacznych zniszczeń wyposażenia ruchomego pałacu. W tym samym roku, na mocy dekretu o reformie rolnej część majątku rozparcelowano i nadano ziemię okolicznym chłopom, pozostały obszar upaństwowiono. Od 1952 r. Walewice stały się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego specjalizującego się w hodowli koni, bydła i trzody chlewnej.
Obecnie pałac z całym kompleksem zabudowań oraz parkiem jest siedzibą spółki Skarbu Państwa „Stadnina Koni Walewice” zajmującej się hodowlą koni półkrwi arabskiej. We wnętrzach pałacu mieści się ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.
Pałac jest jednym z pierwszych w Polsce klasycystycznych pałaców piętrowych, jednym z nielicznych zachowanych pałaców zrealizowanych w myśl zasad palladiańskich.
Plus do tego intrygujący wątek miłosny pani Walewskiej z Napoleonem.
Zatem odwiedziny Walewic muszą być po prostu przyjemne 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę🙂
A.D.2018
W opisie skorzystaliśmy z opracowania Pani Jolanty Welc Jędrzejewska.