Park Narodowy

Blidinje




W Górach Dynarskich, w części masywów Cvrsnica i Vran – oba powyżej 2000 m n.p.m. znalazł swoje miejsce Park Krajobrazowy Blidinje. W swojej bogatej ofercie ma sporo natury do zobaczenia, mnóstwo szlaków, ale ma także bardzo przyjemną dolinę Dugo Polje, w której na wysokości 1182 m n.p.m. leży jezioro Blidinje. To właśnie od niego park wziął swoją nazwę. My też skupimy się na jeziorze i jego okolicy, gdyż najwięcej czasu spędziliśmy właśnie tutaj. Było nam powiedzmy po drodze, gdyż tego dnia mieliśmy do pokonania trasę Jajce – Mostar. 

Natomiast jest to miejsce, do którego na pewno wrócimy celem głębszej eksploracji, bo możliwości są tam spore, a i widoki ze szlaków pewnie też potrafią rozanielić 😉





Wybraliśmy trasę z Jajec tak, by w Tomislavgrad odbić do Blidinje. Tomislavgrad prócz tego, że sennym miasteczkiem jest, to też jest swoistą bramą wjazdową do Parku Krajobrazowego Blidinje, który tę zaszczytną funkcję zaczął pełnić w 1995 roku. Z perspektywy czasu patrząc, mogliśmy jednak w tym miejscu zabawić odrobinę dłużej, ale rekonesans dokonany wówczas pozwala głębiej spojrzeć na ten zakątek, co pozwoli na przyjemną eksplorację parku miejmy nadzieję w niedługim już czasie.

No to wjeżdżamy…

Asfalt szybko przekształcił się w szutrówkę co bardzo nam pasowało 😉




Cała okolica charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością fauny i flory, choć latem nieszczególnie to widać. Nie widzieliśmy, ale rośnie tutaj między innymi endemiczna sosna biała, a wiosną górskie stoki pokrywają się kilkoma odmianami dzikiego tymianku. My względem flory i fauny troszkę odmienne doznania mieliśmy, co nie znaczy że gorsze 😉

Gdy młodzieży postanawia odpocząć podziwiając piękne krajobrazy, my pochyleni próbujemy znaleźć ślady życia – flory i fauny rzecz jasna – na tej wysuszonej i spalonej słońcem ziemi…




Jak się okazało, nawet w takiej suchocie można wiele znaleźć…

Co do znalezisk, to na terenie parku w wielu miejscach również znaleźć można ślady osadnictwa sprzed setek lat. Sami zobaczcie…



Dobrym punktem widokowym na jezioro jest Križevac, ale warto wybrać się szlakiem w góry choćby na przysłowiową godzinkę, bo widoczki są naprawdę przednie 🙂

Poza tym z góry lepiej widać, a znajdując swój punkt z widokiem na jezioro to czysta przyjemność usiąść i podziwiać nic nie robiąc w tak fantastycznych okolicznościach przyrody…




No dobrze, skoro już z góry mamy popatrzone, to wybierzmy się jeszcze nad samo jezioro.

Powierzchnia jeziora waha się od 2,5 do 6 km, długość 2,5 km, szerokość 2,1 km, a maksymalna głębokość to 3 m.

W roku 2007  opiekę nad parkiem częściowo przejęło UNESCO, a najbliższa okolica jest też domem dla niewielkiej populacji chorwackiej, która mieszka w tradycyjnych pasterskich chatach.




Gdybyście się wybierali do PN Blidinje, to informujemy, że większość szlaków pieszych na terenie parku jest oznaczona.

Jednak gdyby się ktoś rozpędził i chciał zdobyć najwyższy szczyt Hercegowiny Ploćna, to niestety w tym przypadku nie ma takiej możliwości, gdyż znajdują się tam instalacje pozostające pod opieką wojska.




My tymczasem obieramy azymut Mostar 🙂

Do wyboru mieliśmy krętą szutrową górską drogę lub asfalcik…




Wybraliśmy opcje bardziej skomplikowaną – szuterek 😉





Za przybycie dziękujemy i do innych naszych wpisów serdecznie zapraszamy 🙂

BiH Park Narodowy Blidinje Jezioro Blidinje

 

Jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 

A.D.2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę