PRZYSZOWICE

Pałac w Przyszowicach to reprezentatywny w skali Górnego Śląska przykład niewielkiej, eklektycznej rezydencji możnowładczej.

Ta neorenesansowa budowla powstała w wyniku rozbudowy niewielkiego pałacu z początku XIX wieku. Obiekt jest dość dobrze zachowany, a zewnętrzna forma pałacu przekształcona jedynie w niewielkim zakresie na styl neobarokowy i neorenesansowy decyduje o zabytkowej wartości obiektu.
Zapraszamy do galerii.
Pałac w pierwotnej formie wzniesiony został po 1815 r. przez rodzinę von Raczek, nowych właścicieli Przyszowic, przypuszczalnie w miejscu wcześniejszego dworu.

Pełniący rolę głównej siedziby rodowej von Raczków pałac, początkowo był niewielkim, dwuskrzydłowym i dwukondygnacyjnym obiektem. Około 1890 r. Franz von Raczek znacząco rozbudował pałac w formie eklektycznej. W ramach rozbudowy obiekt powiększony został o część reprezentacyjną, a cała bryła urozmaicona została asymetrycznie rozmieszczonymi ryzalitami i wieżami.
W okresie międzywojennym założenie pałacowo-parkowe wykupiło Zgromadzenie Sióstr Jadwiżanek z Katowic-Bogucic, które częściowo przekształciło układ wewnętrzny pałacu w związku z adaptacją na dom rekolekcyjno-wypoczynkowy. W 1938 r. zniszczeniu na skutek pożaru uległo m.in. zwieńczenie wieży. Kolejny pożar pałacu miał miejsce w 1945 r. w związku działaniami wojennymi. Od 1958 r. prowadzono działania związane z odbudową i przystosowaniem obiektu na cele gmachu użyteczności publicznej.
W ostatnio latach prowadzone były prace remontowo-konserwatorskie, związane z odnowieniem elewacji pałacu, jak i działania pielęgnacyjne w parku.
Przy pałacu znajduje się ponad 150-letni park krajobrazowy w stylu angielskim, którego powierzchnia wynosi 9,8 ha.

Pałac jest także pierwszym punktem na mapie ścieżki dydaktycznej Potok Jasienica. Dzięki tablicom informacyjnym możemy dowiedzieć się o historii tego miejsca, ale także możemy poznać walory przyrodnicze. Ścieżka wiedzie wzdłuż potoku Jasienica, ma 3.5 km i prowadzi do zamku w Chudowie.
A park jest naprawdę wybitnie fajny.

Przyroda tu jest na wyciągnięcie ręki. W tym przypadku aparatu 😉
Zatem, gdy będziecie na przykład w Gliwicach lub okolicach to zajrzyjcie do Przyszowic. Dychniecie tu na pewno od zgiełku miasta 🙂
A my zostawiamy Cię na koniec w miłym parkowym towarzystwie i zachęcamy byś zajrzał/a do innych naszych wpisów.
Cześć!

 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę