Dobra

 Pałac von Seherr-Thoss

Pierwotny pałac w sty­lu baroku francuskiego w Dobrej zbudował w latach 50-tych XVIII wieku Hrabia Erdmann Karol von Roedern, królewski radca dworu, syn Karola Gustawa, pruskiego ministra wojny.

W roku 1780 pałac kupił Lopold Heinrich von Seherr-Thoss, podczaszy księstwa górnośląskiego, radca dworu Fryderyka Wielkiego, jeden z największych posiadaczy ziemskich XIX wieku w Europie. W latach 1857-60 za panowania jego wnuka Hermana, pałac został przebudowany w modnym wówczas stylu neogotyckim, według planów architekta z berlińskiego Charlottenhof, Rudolfa Wilhelma Gottgetreu.
Pałac został otoczony parkiem, który był poprzecinany licznymi strumykami i stawkami. W pobliżu wzniesiono herbaciarnię, a obok kwitł ogród różany. Obok największego stawu zbudowano hotel w stylu szwajcarskim.
Hermann von Seherr-Thoss, ostatni właściciel majątku, opuścił pałac w pośpiechu 17 stycznia, dwa dni później zajęli go Rosjanie. Pałac spłonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach walk, toczonych pomiędzy Niemcami a Rosjanami. Po wojnie resztki ocalonych mebli, wyposażenia i elementów budowlanych przywłaszczyli sobie okoliczni mieszkańcy. W 2000 roku, Franciszek Jopek, przedsiębiorca z Zabrza, kupił ruinę  pałacu von Seherr-Thossów od Nadleśnictwa Prószków i zabrał się do jego odbudowy. Docelowo pałac ma odzyskać neogotycki wygląd jaki uzyskał po gruntownej przebudowie w latach 1857-60.
Dobra jest położona około 7 km Krapkowic, a na teren pałacu wstęp jest wzbroniony, więc te kilka fotek jest z za płotu.


Dobra Pałac von Seherr-Thoss

Dobra Pałac von Seherr-Thoss

Dobra Pałac von Seherr-Thoss

Dobra Pałac von Seherr-Thoss

Dobra Pałac von Seherr-Thoss

Dobra Pałac von Seherr-Thoss
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2022

Tekst zapożyczony ze strony https://zamki.rotmanka.com/portfolio/dobra/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę