Poznań





Poznań to takie miasto, do którego przynajmniej raz w życiu wypada się wybrać.
W naszym wpisie przespacerujemy się po tętniącej życiem starówce z pięknymi i kolorowymi kamienicami z XVI wieku – czasów prawdziwego rozkwitu miasta, pójdziemy do parku i poznamy się bliżej z Nierozpoznanymi.
Zobaczymy renesansowy ratusz z trykającymi się w południe koziołkami, przejdziemy się też do najstarszej części Poznania, czyli do Ostrowa Tumskiego.
No i ogólnie połazimy tu i tam, by pokazać Ci, że do Poznania warto przyjechać.
Zapraszamy!


Ratusz

To serce rynku jest zdobione trzykondygnacyjną loggią arkadową i pocztem królów z dynastii Jagiellonów na attyce. Na niewielkiej platformie umieszczonej nad zegarem, w środkowej wieżyczce codziennie w południe, przy dźwiękach hejnału trykają się figurki dwóch koziołków.
Legenda głosi, że zwierzątka uciekły wprost spod noża kuchcika, który miał je przygotować jako danie główne dla notabli świętujących przed wiekami zainstalowanie na ratuszu pierwszego mechanizmu zegarowego.




Rynek

Otaczają go kamieniczki w stylu barokowym, a dodatkową ozdobą są między innymi cztery fontanny;
Prozerpiny z XVIII wieku, a także współczesne przedstawienia Apolla, Marsa i Neptuna. Przed ratuszem stoi pręgierz z figurką kata na szczycie – dziś najczęstsze miejsce spotkań poznaniaków. Nieco w cieniu pozostaje Studzienka Bamberki przedstawiająca kobietę niosącą wodę w ludowym stroju. Przypomina czasy, gdy w XVIII wieku Poznań wybrali jako swoją metę osadnicy zza Odry, nazywani Bambrami. Poznań był miastem wielu kultur, w którym obok siebie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi.




Poznański rynek jest tak śliczny, że postanowiliśmy się mu przyjrzeć z bliska. Dosłownie. Można by rzec, że detalicznie 🙂




Prawda, że piękny Rynek mają Poznaniacy?
Naszym skromnym zdaniem – bardzo piękny!
Ale nie samym rynkiem turysta żyje, więc chodźmy dalej. Dla odmiany przejdziemy się teraz do parku, choć opuszczając stare miasto nie sposób na koniec kilku zdjęć nie zrobić. Na przykład Muzeum Powstania Wielkopolskiego…




Park Cytadela

Ten największy park miejski liczący sobie około 100 ha jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku poznaniaków.
Kiedyś była tu ogromna twierdza, teraz w jej pozostałościach mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii ”Poznań”.
Część parku to cmentarze żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej.
Bardzo ciekawym elementem parku są rzeźby Magdaleny Abakanowicz, umieszczone w parku w 2002 roku, znane jako ”Nierozpoznani”.
Ogólnie sporo tu rzeźb pamiętających chyba czasy już słusznie minione…




Nierozpoznani

Nierozpoznani to największa plenerowa realizacja Magdaleny Abakanowicz, która powstała z okazji 750-lecia lokacji miasta Poznania.
Figury Nierozpoznanych wykonano w Odlewni Żeliwa w Śremie. Dzieło składa się ze stu dwunastu wysokich na ponad dwa metry żeliwnych antropomorficznych postaci stojących pośród zieleni na poznańskiej Cytadeli. Pozbawione głów sylwetki tworzą zwartą grupę uczestniczącą we wspólnym pochodzie.
Autorka twierdziła, że jedną z inspiracji dla stworzenia tego cyklu rzeźb było wspomnienie wynikające z doświadczenia tłumu, sięgające okresu dzieciństwa, a także nierozerwalnie związane z PRL-em, staniem w kolejkach i oczekiwaniem, którym towarzyszyła desperacja i zmęczenie. 




Fort Muzeum

Fort Winiary powstał w latach 1828-39 na gruntach wysiedlonych wsi Bonin i Winiary. Stanowił klasyczny przykład dzieła fortecznego, zrealizowanego według tak zwanego systemu nowopruskiego. Był zasadniczym elementem twierdzy pruskiej, w jaką przekształciły Poznań władze zaborcze.
W 1945 roku fortyfikacje Cytadeli zostały w znacznym stopniu zniszczone, a w latach następnych rozebrane, co zadecydowało, że ówczesne władze postanowiły w tym miejscu zrobić park.
Na terenie parku znajdują się wcześniej już wspomniane, dwie placówki muzealne – Muzeum Armii „Poznań” i Muzeum Uzbrojenia.
Niedaleko pomnika Bohaterów stoi odsłonięty w 1982 roku pomnik marszałka Związku Radzieckiego Wasilija Czujkowa (1900-82) – dowódcy 8 armii gwardii, której oddziały szturmowały w 1945 roku Cytadelę. Byliśmy świadkami uroczystości pod pomnikiem.




Także jak widzisz, w parku sporo się dzieje i z pewnością można by tu spędzić cały dzień i nie mieć czasu na nudę. My aż tyle czasu do dyspozycji nie mieliśmy, ale jak przyjdzie nam kiedyś raz jeszcze zawitać do Poznania, to park Cytadela na pewno znajdzie się ponownie na naszej liście.
Tymczasem opuszczamy parkowe alejki i udajemy się do nazwijmy to, kolejnej atrakcji jaką jest Ostrów Tumski.




Ostrów Tumski

To najstarsza część Poznania, wyspa otoczona ramionami Warty i jej dopływu, Cybiny. To tutaj przynajmniej od IX wieku znajdował się potężny gród. Do dziś stoi tu najstarsza w Polsce Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W jej podziemiach znajdują relikty grobowców – prawdopodobnie to tutaj spoczęli pierwsi władcy Polski, czyli Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry.




I tym akcentem kończymy nasz wpis o Poznaniu.
Jak na tak krótki weekendowy wyjazd udało nam się całkiem sporo zobaczyć, dlatego też i Ciebie zachęcamy do odwiedzin stolicy Wielkopolski jeśli jeszcze w niej nie byłeś. Jest tu co robić, jest gdzie odpocząć, jest też gdzie zjeść, a i okolice Poznania są przecież godne uwagi.
Na przykład Gniezno 🙂




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę🙂

 



A.D.2019

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę